"Pałka, zapałka, dwa kije..."

„Pałka, zapałka, dwa kije…” to projekt dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Bardzo Młoda Kultura 2019-2021. Celem projektu, zrealizowanego w pierwszej połowie października 2019 r., było zapoznanie najmłodszych dzieci (przedszkolaków) z ludowymi grami i zabawami.

Partnerami projektu stało się Przedszkole "Słoneczne" z Wasilkowa tj. grupa przedszkolna "Bajkowy Dom" z Jurowiec, "Przedszkolak" z Sochoń i Przedszkole Leśne "Puszczyk" z Osowicz. W każdym z nich odbywały się zajęcia edukacyjne i warsztaty. Część warsztatową, polegającą na nauce wykonywania zabawek, prowadził twórca ludowy Marek Szyszko. Przygotował drewniane elementy, z których dzieci wraz z Rodzicami samodzielnie wykonali tradycyjne zabawki. W części edukacyjnej, poprowadzonej przez pracowników Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej, przedszkolaki poznały dawne gry i zabawy: wyliczanki i rymowanki, zabawy w kole, gry z rekwizytami np. "Moja Ulijanko", "Pierścionek", "Ptaszek", "Miotlarz" itp. Zwieńczeniem projektu był wspólny piknik w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej 13 października 2019r. W prowadzeniu zabaw muzycznych pomogli: instruktorka folkloru z Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku Agnieszka Jakubicz i Andrzej Grzybowski – kierownik muzyczny zespołu Kurpie Zielone.  W trakcie pikniku dzieci i ich opiekunowie zwiedzili wystawę stałą „Świat wiejskiego dziecka”. Bardzo dziękujemy Panu Piotrowi Gutowskiemu - koordynatorowi tego projektu za zaproszenie nas do wspólnych działań, Pani Dyrektor Przedszkola "Słonecznego" Joannie Broniszewskiej - Hyży z Wasilkowa za pomoc i zaangażowanie w realizację tego przedsięwzięcia oraz Pani Beacie i Uli - pracownicom skansenu, które nas nauczyły w praktyce gier i zabaw oraz służyły pomocą i radą w modyfikowaniu zabaw tak, aby były dostosowane do wieku i umiejętności dzieci.

mgr Elżbieta Stankiewicz nauczyciel Przedszkola "Słonecznego" w Wasilkowie