Działania w roku szkolnym 2019/2020 "ZDROWO I SPORTOWO"

Przedszkole „Słoneczne” podjęło kolejne wyzwanie: bierze udział w kampanii promującej aktywizację ruchową dzieci. Chcemy pokazać dzieciom aktywność ruchową, to jak fajne jest uprawianie sportu. Ile przynosi to radości, jak wpływa na sprawność, samopoczucie, buduje relacje z innymi członkami grupy.

Służą temu zajęcia sportowe, które są prowadzone w grupach, na podstawie materiałów przygotowanych przez czasopismo „Bliżej przedszkola” które patronuje tym działaniom. Chcemy  pomóc zaszczepić wychowankom zdrowe nawyki aktywnego życia. Materiały zostały przygotowane dla rodziców, opiekunów, wychowawców i nauczycieli. Bez wątpienia najlepszą edukacją dla dzieci jest posiadanie odpowiednich wzorców w postaci otaczających ich dorosłych. Tu nie wystarczą deklaracje bez pokrycia, ani „sucha” wiedza. Musimy wszyscy stać się, w miarę możliwości, zdrowymi modelami dla naszych dzieci. Każdy może wypróbować konspekty zajęć, filmy z przykładami ćwiczeń, infografiki. Równocześnie akcja ma też pokazać nauczycielom, wychowawcom i opiekunom, że ćwiczyć można praktycznie zawsze i prawie wszędzie. W projekcie nie ma zgody na łatwe wyjaśnienia, typu „u nas nie ma odpowiedniej sali”, „pogoda dziś jest nieciekawa” czy też „gdybyśmy mieli takie wyposażenie to…”.

Akcja jest też skierowana bezpośrednio do rodziców. Z jednej strony bowiem prezentuje gotowe materiały czy to w postaci filmów, czy też artykułów odpowiadających na wiele pytań związanych z prawidłowym rozwojem dziecka. Z drugiej strony z całą mocą podkreślany jest fakt, że najlepszą i najskuteczniejszą metodą nauki dziecka, jest pokazanie mu dobrego, a w tym wypadku zdrowego i aktywnego, modelu. Tymi modelami, mają być otaczający i wychowujący dzieci dorośli. Zatem akcja zachęca do zmiany zachowań nie tylko dziecka, ale całej rodziny czy placówki edukacyjnej.

Po co to robić. Powodów jest kilka. Aktywne dzieci, to zdrowsi dorośli. Nie tylko pod względem fizycznym, ale też psychicznym. Jak pokazują badania, dzieci, młodzież, a potem dorośli, którzy na co dzień uprawiają sport czy też mają stały nawyk aktywności ruchowej uczą się lepiej, lepiej radzą sobie ze stresem i wyzwaniami. W większym stopniu akceptują swoje ciało i rozumieją ograniczenia. Wreszcie łatwiej budują relacje społeczne i potrafią się odnaleźć w nowej grupie rówieśniczej.

Serdecznie zachęcamy do włączenia się w nasze działania.

Zespół Promocji Zdrowia przy Przedszkolu „Słonecznym” w Wasilkowie zachęca do sięgnięcia do materiałów i pomysłów na stronie „Bliżej Przedszkola”