Mój dom, moja miejscowość, moja Ojczyzna - grupa III

Kto ty jesteś ? Polak mały

Dzień 11 listopada to jedna z najważniejszych dat w historii naszej Ojczyzny. Po wieloletniej niewoli Polska odzyskała niepodległość. W przedszkolu od najmłodszych lat uczymy dzieci patriotyzmu, przywiązania do swojej Ojczyzny, do ziemi rodzinnej, wpajamy szacunek dla polskich symboli.

W związku ze zbliżającym się Świętem Niepodległości w dniach 07-10 listopada 2022 r. grupa III realizowała temat „Mój dom, moja miejscowość, moja Ojczyzna”. Tydzień był krótszy, ale pracowity. Realizację tematu zaczęliśmy od tego, co wszystkim  najbliższe – swojego domu. Przypomnieliśmy swoje adresy zamieszkania (choć z tym było trochę problemu). Wszyscy z zainteresowaniem oglądaliśmy  pocztówki Wasilkowa  i nazywaliśmy znane miejsca w  mieście: kościoły, cerkiew, plaża, Święta Woda. Wspólnie wykonaliśmy pracę plastyczną „Nasz Wasilków”. Każde dziecko zrobiło swój dom, który umieściło na makiecie. Kolejnym etapem było rysowanie otoczenia domu. Naszą pracę wywiesiliśmy w holu przedszkolnym, gdzie wszyscy mogli ją oglądać. Pogoda dopisała i wybraliśmy się na pieszą wycieczkę po naszym mieście „Spacerkiem po Wasilkowie” Podczas wycieczki odwiedziliśmy Urząd Miasta . Poznaliśmy herb i flagę Wasilkowa. Spotkaliśmy nawet Pana Burmistrza Adriana Łuckiewicza, który przywitał się z dziećmi i zaprosił do urzędu Kiedy wróciliśmy do przedszkola kolorowaliśmy nasz herb. Następnego dnia  poznaliśmy trzy ważne rzeczy, które powinien znać każdy Polak ten duży i ten  mały:  godło, flaga i hymn. Uczyliśmy się naszego hymnu. Znamy I zwrotkę i refren. Wiemy jak należy zachować się podczas jego śpiewania. Przeprowadzone zajęcia miały na celu wpojenie najmłodszym miłości do Ojczyzny oraz kształtowanie poczucia przynależności do społeczności lokalnej i narodowej.

Dorota Szejnoga