Dzień jabłka w Chatce Czytającego Puchatka

Dzień Jabłka w Chatce Czytającego Puchatka.

„Wszyscy jabłka chętni jemy i Dzień Jabłka świętujemy”. Dnia 28 września przypada Światowy Dzień Jabłka.  Jabłka to bez wątpienia najbardziej popularne owoce, szczególnie w Polsce. Cenimy je za ich smak i różnorodność. Spożywając jabłka, oczyszczamy nasz organizm z substancji toksycznych, regulujemy prace układu pokarmowego i zmniejszamy ilość wchłanianego cholesterolu. Witamina C: wpływa na lepszą przyswajalność wapnia , który odpowiada za mocne i zdrowe włosy, paznokcie i zęby, wpływa na  doskonałą kondycję naszej skóry.

Jesień to czas, w którym poznajemy z dziećmi owoce i warzywa ich właściwości zdrowotne. Przede wszystkim zachęcamy przedszkolaków do spożywania owoców i warzyw. Robimy soki, sałatki owocowe, szaszłyki warzywne itp. Świętowaliśmy już Dzień Dyni, Dzień Marchewki. Nadszedł czas na świętowanie Dnia Jabłka.

W naszym przedszkolu Dzień Jabłka obchodziliśmy w przedszkolnej biblioteczce, w której  tego dnia królowała piękna jabłoń z mnóstwem czerwonych jabłek . Przedszkolaków powitały panie Iwonka i Dorotka.  Zaprosiły wszystkich do wspólnej zabawy. Dzieci wysłuchały piosenkę „Nad polami, nad lasami wędrowało słonko” i pod jabłonką znalazły koszyk rumianych jabłek. Nauczycielki  przeczytały dzieciom  wiersz J. Brzechwy „Entliczek pentliczek”. Opowiadał on w humorystyczny sposób o robaczku, który miał już dość jedzenia jabłek i wybrał się do baru, żeby zjeść tam befsztyczek. Maluszki zbierały jabłka do koszyczka. A na zakończenie tańczyły do piosenki „Małe czerwone jabłuszko”.  Nie obyło się też bez jedzenia jabłek.  Tego dnia każdy mógł spróbować jabłko. Nasze dzieci wiedzą, że jabłka są pyszne i zdrowe, a przed jedzeniem koniecznie należy je umyć.

Dorota Szejnoga