Nowoczesne Przedszkole Słoneczne w Wasilkowie

W roku szkolnym 2022/2023 realizowany będzie w Przedszkolu Słonecznym w Wasilkowie projekt w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego: „Nowoczesne Przedszkole Słoneczne w Wasilkowie – wzbogacenie oferty w ramach projektu zintegrowanego”. Wartość projektu wynosi 1 847 400 zł, dofinansowanie - 1 500 000 zł.

Celem projektu jest upowszechnienie oraz poprawa dostępu do wysokiej jakości edukacji poprzez utworzenie nowych miejsc wychowania przedszkolnego, wprowadzenie zajęć dodatkowych i rozwijających oraz podniesienie kwalifikacji nauczycieli.

W wyniku realizacji projektu:

• Zostanie utworzonych 125 nowych miejsc wychowania przedszkolnego,
  • Stworzonych zostanie 18 nowych etatów pracy, w tym 10 nauczycieli, 3 pomoce nauczyciela, 3 woźne oddziałowe, 2 pomoce kuchenne,
  • 382 dzieci w ramach programu zostanie objęta dodatkowymi zajęciami zwiększającymi ich szanse edukacyjne,
  • 20 nauczycieli objętych wsparciem w programie, podniesie swoje kwalifikacje oraz nabędzie nowe kompetencje, w tym 2 z nich ukończy studia podyplomowe z zakresu pedagogiki specjalnej.

Projekt zakłada kreowanie wśród dzieci postaw przedsiębiorczości, propagowanie dwujęzyczności a także wykorzystanie elementów nowoczesnych technologii.

W ramach projektu rozszerzona zostanie oferta zajęć dodatkowych. Będą to:

• Gimnastyka korekcyjna – 5 grup po 6 dzieci
  • Przedsiębiorczy Przedszkolak – 5 grup po 10 dzieci
  • Mały Poliglota - 5 grup po 10 dzieci
  • Robotyka - 5 grup po 6 dzieci
  • Rytmiczne Przedszkolaki - 7 grup po 20 dzieci
  • Przyjaciele Zippiego - 4 grupy po 20 dzieci

Realizację projektu poprzedził projekt  „Nowoczesne Przedszkole Słoneczne w Wasilkowie – rozbudowa w ramach projektu zintegrowanego”, w ramach którego zaplanowano: rozbudowę istniejącego Przedszkola przy ul. Polnej 1/4c, zagospodarowanie terenu oraz dostosowanie łazienki do potrzeb dzieci niepełnosprawnych przy ulicy Sienkiewicza 24. Placówka zostanie wyposażona w nowoczesny sprzęt multimedialny, pomoce dydaktyczne, specjalistyczny sprzęt do rozpoznawania potrzeb rozwojowych i edukacyjnych. W budynku przy ul. Polnej utworzona została nowoczesna sala widowiskowa, duże, jasne przestronne sale do zajęć grupowych, sala gimnastyczna, gabinety do zajęć specjalistycznych, nowoczesne zaplecze kuchenne. Wartość projektu wynosiła: 12 290 558 zł., dofinansowanie to kwota  4 999 000 zł.

Realizacja obu projektów generuje korzyści społeczno - ekonomiczne:

• wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci z terenów miejskich i wiejskich,
  • podniesienie ogólnego wykształcenia społeczeństwa, które jest ściśle związane z dostępem do edukacji już od najwcześniejszych etapów kształcenia,
  • zminimalizowanie dysproporcji w dostępie do usług przedszkolnych między gminą Wasilków a pozostałą częścią województwa,
  • poprawa warunków życia mieszkańców, czyli ulegnie skróceniu droga dzieci do przedszkola (rodzice nie będą musie odwozić dzieci do innych miejscowościach), zwiększy się dostępność do placówek publicznych, które w porównaniu do placówek prywatnych stanowią mniejsze obciążenie finansowe dla rodziców,
  • poprawi się sytuacja kobiet w gminie, dzięki możliwości powrotu na rynek pracy po okresie urlopu rodzicielskiego i wychowawczego.

Po realizacji projektów, wyniku utworzenia nowych miejsc w przedszkolu publicznym upowszechnienie edukacji przedszkolnej w Gminie Wasilków wyniesie 95%, co zdecydowanie przekroczy średnią krajową.

Dyrektor Przedszkola Słonecznego w Wasilkowie informuje, że w dniach od 15 lutego 2022 do  08 marca 2022 odbędzie się rekrutacja dzieci do Przedszkola na rok szkolny 2022/2023. Rekrutacja obejmuje budynek przy ul. Sienkiewicza 24, budynek przy ul. Polnej 1/4c oraz punkty przedszkolne Bajkowy Dom w Jurowcach i Przedszkolak w Sochoniach. Przedszkole przyjmuje dzieci w wielu od 3 do 5 lat. W przypadku wolnych miejsc przyjęte zostaną dzieci 2,5 letnie.

By wziąć udział w rekrutacji należy pobrać z przedszkola lub ze strony internetowej placówki wniosek wraz z załącznikami i złożyć w budynku przy ul. Sienkiewicza 24. Nie przyjmujemy wniosków on line. Lista dzieci zakwalifikowanych zostanie podana w dniu 29 marca 2022 r. na stronie internetowej placówki.

Opłata za pobyt dziecka ponad podstawę programową w przedszkolu wynosi 1 zł. za godzinę. Bezpłatna podstawa programowa realizowana jest  w godzinach 7.30-12.30. Opłata za żywienie wynosi 6 zł. za trzy posiłki: śniadanie, obiad, podwieczorek.