Wyszukiwarka

Wyszukiwarka

Innowacje i programy realizowane w Punkcie przedszkolnym "Przedszkolak" w Sochoniach

Innowacje i programy realizowane w Punkcie Przedszkolnym
 „Przedszkolak” w Sochoniach w roku szkolnym 2023/2024

 

     Do naszej grupy uczęszczają dzieci w wieku od 3 do 5 lat. W tak zróżnicowanej wiekowo grupie maluchy uczą się szybciej, rozwijają swoje zdolności oraz nabywają umiejętności społeczne, interpersonalne, samoobsługowe. Lepiej potrafią radzić sobie z emocjami, poznawaniem świata i na płaszczyźnie rozwoju fizycznego. Wszystkie te aspekty życia przedszkolaków staramy się uatrakcyjniać i wzmacniać, między innymi poprzez udział
w wielu programach edukacyjnych i innowacjach realizowanych w ramach podstawy programowej.
     W tym roku szkolnym kontynuujemy:
* Innowację pedagogiczną „Ekokulturalny przedszkolak” realizowaną w ramach Ogólnopolskiego projektu ekologicznego „Ekokulturalne przedszkole”. Ma ona na celu rozbudzanie zainteresowań przyrodniczych dzieci poprzez poznawanie i dostrzeganie piękna przyrody, nabywania opiekuńczego stosunku do świata roślin i zwierząt, kształtowaniu mądrego i umiejętnego współżycia człowieka z przyrodą oraz rozwijaniu poczucia troski
 i odpowiedzialności o obecną i przyszłą jakość życia na ziemi.  
* Innowację patriotyczną „Moja mała i duża Ojczyzna”, gdzie podczas zajęć przedszkolaki doświadczają świadomego i aktywnego uczestnictwa w kulturze swojej „małej i dużej ojczyzny”. Dzieci uczą się miłości, szacunku, dumy i przywiązania do ziemi ojczystej. Poznają swój kraj, miejscowość, kultywując obyczaje i święta. Dzięki temu maluchy rozwijają poczucie przynależności narodowej.
* Innowację pedagogiczną „Przedszkolne podróże po Europie”, której głównym celem jest kształtowanie wśród dzieci poczucia przynależności do Europy. Przedszkolaki poznają symbole narodowe innych państw, ich charakterystyczne miejsca/zabytki, tradycyjne potrawy oraz kilka słów w danym języku.
* Innowację imitującą „Zabawy literkami” - metoda ta ma na celu obniżenie wieku,
w którym dzieci spotykają się z pismem, kładzie nacisk na wizualny aspekt nauki czytania,
a co najważniejsze dostarcza dziecku jak najwięcej ćwiczeń służących wykształceniu spostrzegawczości, niezbędnej w dostrzeganiu drobnych różnic między literami. Jest to nauka czytania poprzez zabawę.
* Innowację pedagogiczną „Sprawne rączki”, która ma na celu przygotowanie dzieci
do długiej pracy stolikowej oraz szeregu aktywności wymagających pisania,
etc. oraz skupiania uwagi przez dłuższy odcinek czasowy.
* Innowację pedagogiczną „Sport i muzyka radością dla smyka”, której celem jest propagowanie zdrowego stylu życia i rozwijanie sprawności ruchowej oraz podnoszenie wydolności organizmu, rozwijanie zainteresowań muzycznych dzieci oraz kształtowanie postaw i nawyków higieniczno – zdrowotnych, wdrażanie do zdrowego stylu życia oraz umiejętnego korzystania z takich czynników jak ruch, powietrze, woda, słońce, przestrzeń.
* Program autorski koła czytelniczego „Bajkowy świat – odkrywamy literaturę dziecięcą” wprowadzającym dzieci w świat literatury. Zajęcia zapobiegają uzależnieniu
od telewizji i komputerów, rozwija i poszerza wiedzę o świecie, rozbudza ciekawość świata, rozbudza wyobraźnię.
* Program autorski „Dobra bajka” wspomagający ogólny rozwój emocjonalny i społeczny dziecka z wykorzystaniem teatrzyku obrazkowego Kamishibai - jest to technika opowiadania, czytania wywodząca się z Japonii, której celem jest pomoc w rozumieniu siebie i otoczenia, wprowadzanie norm społecznych, nauka przestrzegania zakazów i bycia dobrym, poznawanie swoich emocji i sposobów radzenia sobie z nimi, budowanie poczucia własnej wartości, rozwijanie wyobraźni.
* Program autorski pedagogizacji rodziców w przedszkolu „Wychowujemy razem” wspierający współpracę nauczycieli i rodziców w dążeniu do tworzenia warunków wszechstronnego i harmonijnego rozwoju dzieci oraz nawiązywaniu coraz lepszej współpracy z rodzicami poprzez zachęcanie do włączania się w życie przedszkola i grupy oraz dążeniu
do jednolitości oddziaływań dydaktyczno-wychowawczych przedszkola i środowiska rodzinnego.
*
Program profilaktyczny „Bezpieczny przedszkolak” jest to ogólnopolski program profilaktyczny, który od wielu lat wspiera nauczycieli w kształtowaniu u dzieci umiejętności radzenia sobie w sytuacjach stanowiących zagrożenie lub zapobieganiu im. Jego głównym celem jest zmniejszenie liczby niebezpiecznych zdarzeń z udziałem dzieci poprzez uświadomienie im zagrożeń płynących z otaczającego je świata.
* Ogólnopolski program edukacji higienicznej Rossmann “Czyściochowa Akademia” mający za zadanie edukować oraz kształtować dobre nawyki higieniczne u dzieci poprzez zabawę.
* Ogólnopolski projekt edukacyjny “Tydzień bajek polskich”, którego głównym celem jest promowanie bajek wśród dzieci i ich rodziców, rozwijanie twórczej inwencji przedszkolaków, fantazji oraz promowanie szeroko rozumianych wartości moralnych.

* Projekt  edukacyjny „W ekologicznym świecie dobrze bawić się będziecie” mającym
za zadanie kształtować świadomość ekologiczną przedszkolaków, rozbudzać zainteresowania światem przyrody, uzmysłowić rolę papieru, tektury i kartonu w edukacji przedszkolnej, rozbudzać kreatywność.
*  Ogólnopolskim projekt „Z Kicią Kocią maluchy zmieniają się w zuchy” gdzie głównym celem jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych przedszkolaków, łagodna adaptacja do warunków przedszkolnych, poprzez utożsamianie się z bohaterami książkowymi oraz rozwijanie potencjału poznawczego dzieci.

 

                                                                                           mgr Magdalena Andrakowicz

                                                                                           mgr Elżbieta Baturo

 

 

 

 


Przejdź do góry