Uroczyste otwarcie Chatki Czytającego Puchatka

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania w Chatce Czytającego Puchatka

Od 2001 roku w dniu 29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Jest to jedno z tych wydarzeń w kalendarzu świąt nietypowych, które jest zarówno przyjemne jak i pożyteczne. Święto  zostało ogłoszone z inicjatywy Polskiej Izby Książki, a jego celem jest promowanie głośnego czytania dzieciom. Patronką wybrano Janinę Porazińską, wybitną pisarkę która wiele swoich książek napisała z myślą o dzieciach. Data 29 września to dzień urodzin zasłużonej Polki.

Książka to jedno z najlepszych  źródeł wiedzy dla najmłodszych. Głośne czytanie rozwija wyobraźnię, język i pamięć. Uczy myślenia, poprawia koncentrację, poszerza wiedzę i ułatwia naukę. Jest też dobrą okazją do budowania więzi i wspólnego spędzania czasu dziecka z dziadkami, rodzicami, rodzeństwem czy kolegami. Takie święto warto obchodzić każdego dnia. Jest to również  dobra  okazja do różnych akcji promujących czytanie.

W naszym przedszkolu od kilku lat uroczyście obchodzony  jest ten dzień. W tym roku Pani Wicedyrektor Bożena Stasiełuk  zainaugurowała nowy sezon czytelniczy. W Chatce Czytającego Puchatka przedszkolaków przywitali Jaś i Małgosia (przebrane nauczycielki), bohaterowie popularnej dziecięcej bajki. Opowiedzieli oni swoją historię. Wszyscy przecież pamiętamy złą czarownicę, która uwięziła dzieci w swoim piernikowym domku. Przedszkolaki  z zainteresowaniem słuchały przygód Jasia i Małgosi, Po wysłuchaniu utworu  mogły wykazać się uważnym słuchaniem, odpowiadając na zadawane przez prowadzące pytania. Na zakończenie spotkania przypomniane zostały zasady korzystania z naszej przedszkolnej biblioteczki.

Zapraszamy naszych wychowanków do wypożyczania książek!

mgr Dorota Szejnoga