Innowacja pedagogiczna z zajęć rytmiczno – umuzykalniających „Słoneczne rytmy”

„Rytmika nie jest sztuką, nie jest celem samym w sobie,

jest przygotowaniem do wszystkich sztuk, jest wychowaniem.

Muzyka w greckim ujęciu tego słowa jest elementem pedagogicznym

najwyższej rangi i właśnie dlatego moja metoda

musi pozostać na wskroś muzyczną"

(Emil Jaques –Dalcroze)

Autorzy innowacji:

mgr Iwona Dowgier, mgr Małgorzata Tercjak

Innowacja uwzględnia treści kształcenia zawarte w Podstawie Programowej Wychowania Przedszkolnego Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2017 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego Dz.U. 2017 poz. 356

Innowacja z zajęć muzycznych została opracowana z myślą o dzieciach w wieku przedszkolnym. Została ona tak opracowana, aby można było ją modyfikować według potrzeb i możliwości dzieci. Zabawy przedstawione w propozycji zajęć na cały rok są tak skonstruowane, aby można było dostosowywać je do odpowiedniej grupy wiekowej dzieci.

1. Przeznaczona jest do realizacji w Przedszkolu „Słonecznym” w Wasilkowie we wszystkich chętnych grupach wiekowych;
  2. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu w każdej grupie. Czas zajęć dla grupy 5-latków to 20 minut, dla grup 4- i 3-latków to 15 minut ( czas zajęć może być wydłużony w każdej grupie w zależności od potrzeb).
  3. Tematyka zajęć dostosowana jest do obowiązujących w danej grupie planów miesięcznych oraz do ważnych świąt, wydarzeń i uroczystości.
  4. Dostosowana jest do poziomu możliwości rozwojowych i percepcyjnych dzieci w danym wieku i ma on spełniać trzy funkcje: poznawczo-kształcącą, wychowawczą i użytkową.

Zaproponowane zabawy sprawią dzieciom ogromną przyjemność, rozwiną umiejętności muzyczne i gry na instrumentach dzieci oraz pobudzą ich fantazję. Najważniejsze, aby pamiętać, że zajęcia muzyczne mają być dla dzieci dobrą zabawą.

CELE GŁÓWNE:

• Rozwijanie zainteresowań muzycznych dzieci,
  • Rozwijanie umiejętności śpiewania,
  • Rozwijanie umiejętności gry na instrumentach muzycznych

Realizacja zajęć odbywa się między innymi poprzez:

1.      Ruch

- taniec

- ilustrowanie ruchem utworów muzycznych

- zabawy rytmiczne

- proste układy choreograficzne

- reagowanie ciałem na różne sygnały, zmiana tempa czy charakteru muzyki

- interpretacja utworu

- ekspresja emocji związanych z utworem

- zabawy rytmiczne

- improwizacje rytmiczne

2.      Śpiew

- ćwiczenia oddechowe

- rozśpiewanie

- nauka piosenek

- proste improwizacje

- śpiewanie w grupie i indywidualne

- śpiewanie w kanonie

3.      Słuchanie muzyki

- słuchanie muzyki instrumentalnej oraz wokalnej

- określanie tempa i nastroju utworu

- porównywanie utworów muzycznych

- ilustrowanie muzyki dźwiękiem

- rytmizacja

- zapamiętywanie prostych linii melodycznych

4.       Tworzenie muzyki

- powtarzanie prostych form rytmicznych na instrumentach perkusyjnych

- tworzenie prostych tematów rytmicznych

- granie wraz z utworem muzycznym

Częsty kontakt z muzyką rozwija dziecięcą wyobraźnię, kształtuje jego odczucia estetyczne. Uczy tego jak być aktywnym odbiorcą sztuki, wrażliwym na otaczający świat. Kontakt z muzyką w przedszkolu wychowuje mądrych, wrażliwych dorosłych ludzi w przyszłości.