Przedszkolaki zakładają budki lęgowe dla ptaków

Nadeszła upragniona wiosna. Przyroda budzi się do życia. Widać już pierwsze jej zwiastuny.  Dzieci i nauczycielki z Przedszkola „Słoneczne” w Wasilkowie chciały te pierwsze wiosenne dni przywitać w nietypowy sposób.

W ramach realizacji projektu ekologicznego dn. 25. 03. 2019 r. odbyło się instalowanie budek lęgowych, zapewniających ptakom bezpieczne miejsce do gniazdowania, a także ochronę fauny. Dotyczy to szczególnie gatunków rzadkich i ginących, a także tych żyjących blisko nas, którym możemy w ten sposób zaoferować bezpieczniejsze kryjówki, niż te przypadkowe, na które natrafiają w przekształconym przez nas otoczeniu.

Obecność ptaków i ich śpiew umilają nam życie. Warto im pomóc prostymi działaniami. Na początku dzieci obejrzały prezentację multimedialną „Pomagamy małym ptakom”, dowiedziały się jakie ptaki zamieszkują poszczególne budki, oraz jak należy je montować i kiedy zawieszać. Następnie ozdobiły budki lęgowe. Potem wszyscy wspólnie szukaliśmy odpowiednich miejsc w ogrodzie przedszkolnym. W zawieszaniu budek lęgowych pomógł nam pan Jurek, nasz przedszkolny konserwator. Mamy nadzieje, że poprawi to warunki siedliskowe ptaków w naszej okolicy i zachęci je do gniazdowania na naszym terenie. Dzieci już nie mogą się doczekać, kiedy zostaną one zamieszkane.

Budki lęgowe zasponsorowało nam wydawnictwo „Podręcznikarnia”.

W. Kotowicz-Herrera, D. Szejnoga, J. Wiszniewska