Program autorski "Zabawy badawcze w przedszkolu"

RODZINNE ZABAWY BADAWCZE W PRZEDSZKOLU to  program współpracy ze środowiskiem rodzinnym dziecka. Program autorski opracowany i realizowany przez

mgr Izabelę Gawryluk w punkcie przedszkolnym „Przedszkolak” w Sochoniach. Spotkania z rodzicami odbywają się 2 razy w semestrze.

Proponowane zabawy badawcze dotyczą przyrody, zjawisk i najbliższego otoczenia. Zabawa badawcza jest sposobem rozwijania aktywności własnej dziecka. O specyfice zabawy badawczej stanowi jej treść. Dziecko poprzez działanie myśli, poznaje funkcjonowanie przedmiotów, zjawisk ich cech, właściwości, a także poznaje co to jest działanie przyczynowo – skutkowe.

Zabawy badawcze związane z przyrodą pełnią wiele ważnych funkcji: kształtują świadomość ekologiczną, budzą zainteresowanie przyrodą, budzą aktywność twórczą oraz samodzielność, zachęcają do badań i eksperymentów doskonalą koncentrację uwagi i umiejętność obserwowania, zaprawiają dzieci do myślenia przyczynowo – skutkowego, uczą współpracy,wzbudzają pozytywny nastrój.

W zabawach badawczych najczęściej występują przedmioty dostępne dla dziecka w środowisku naturalnym na przykład: piasek, glina, ziemia, liście, woda, patyki, kamyki, kwiaty, owoce, nasiona oraz przybory wykorzystywane podczas zajęć plastycznych i technicznych, a także magnes, kompas, termometr, lupa, bateria, wiatrak, sznurek, świeca, papier itp.